به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، در مرحله نخست این طرح تمبر‌های دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تعدادی از تمبر‌های پهلوی دوم و نیز کارت پستال‌هایی از کشور‌های مختلف جهان به نمایش گذاشته شده است.

قرار است در فاز دوم و توسعه‌ای نخستین خانه موزه تمبر ایران در تبریز، اشیاء و ابزار پستی از قبیل مهر‌های قدیمی پست تبریز و ابزار آلات قدیمی به جای مانده از تلگرافخانه تبریز و ادارات پست آذربایجان شرقی به نمایش گذاشته شود.

محل استقرار نخستین «خانه – موزه تمبر» ایران در تبریز در کوچه پیرسمساری در بافت تاریخی بازار تبریز واقع شده که ساختمان قدیمی و یک صد ساله پست آذربایجان تا ۳۰ سال قبل در مقابل آن برپا بود و پس از آن به دلیل تعریض خیابان تخریب شد.

راه اندازی جمعه بازار تمبر و هم افزایی برای انجام پژوهش‌های مرتبط با تمبر به عنوان اوراق بهادار و تاریخی از دیگر برنامه‌های آتی خانه – موزه تمبر تبریز است.

خانه تاریخی «مجتهدی» تبریز به عنوان یکی از صد‌ها خانه تاریخی این کهن شهر در سال ۱۳۸۱ با شماره ۷۵۳۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست کشورمان در آیین افتتاح نخستین خانه موزه تمبر ایران در تبریز، با ذکر تاریخچه‌ای از سیر تکامل پست و تمبر در ایران، افتتاح نخستین خانه  موزه تمبر ایران را نشانه استمرار جریان فرهنگی این شرکت دانست.

سبحانی فر گفت: تبریز از زمان‌های قدیمی به صفت تاریخیفرهنگی بودن مشهور است و میراث کهنی را در دل خود جای داده که خانه  موزه تمبر نیز بر مجموعه گنجینه‌های آن افزوده می‌شود.
وی افزود: تبریز شهر نخستین نامگذاری شده و با افتتاح خانه موزه تمبر، امروز یکی دیگر از «اولین ها» در این شهر اتفاق افتاده است.

سبحانی فر با اشاره به ارزش جهانی تمبر یادآوری کرد: در همین خانه موزه تمبر تبریز، کارت پستال‌هایی از فلسطین قبل از اشغال توسط صهیونیست‌ها وجود دارد که دارای ارزش فراوانی است.

وی با اشاره به شناخته شدن موزه پست به عنوان سومین موزه ملی ایران از طرف «ایکوم» بیان کرد: پست از دیرباز در زمینه خدمت رسانی در ایران جایگاه ویژه‌ای داشته است.

مدیرعامل شرکت پست ایران تاکید کرد: امروز پست به عنوان سکوی تجارت الکترونیک در جهان شناخته می‌شود و در کشور ما هم می‌تواند نقش مهمی در جهش تولید و حمایت از آن ایفا کند.

استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: امروز تبریز به عنوان «شهر موزه ها» در نزد گردشگران و فعالان این حوزه شناخته می شود.

محمدرضا پورمحمدی افزود: در زمان حاضر بیش از ۱۵ باب موزه در تبریز وجود دارد که برخی از آنها در کشور و بلکه منطقه منحصر بفرد است..

وی با اشاره به شناخته شدن تبریز به عنوان پایتخت فرهنگی کشورمان در طول تاریخ گفت: تبریز را در زمان های قدیم «دارالعلما» می نامیدند و این شهر مرکز فقاهت بود.

مدیرکل پست آذربایجان شرقی نیز تلاش برای تاسیس نخستین خانه موزه تمبر کشور را در خانه تاریخی «مجتهدی» تبریز گامی در راستای توسعه و تعمیق فعالیت های فرهنگی شرکت پست  دانست.

بزرگ پور افزود: تمبر به عنوان سفیر فرهنگی و آیینی ملت های جهان در دهه های گذشته بسیار مورد توجه بوده و با توجه به قدمت پست و تمبر در ایران، ایجاد محلی برای حضور و آشنایی علاقه مندان به تمبر و تاریخچه آن در تبریز، ضرورتی انکارناپذیر بود.

وی با اشاره به نقش پیشتاز تبریز در ورود مظاهر نوین تمدنی به ایران در ۲۰۰ سال اخیر و معروفیت تبریز به «شهر اولین ها» در زمینه تاسیس نخستین مدرسه به سبک نوین، اجرای نخستین تئاتر و نمایش نخستین فیلم های سینمایی، انتشار نخستین مجله و تربیت روزنامه نگاران ملی افتاح نخستین «خانه موزه تمبر» ایران در این شهر را نیز اقدام عملی در تداوم جریان تجدد در تبریز عنوان کرد.

مدیرکل پست آذربایجان شرقی اضافه کرد: محل استقرار خانه موزه تمبر ایران در تبریز، ظرفیت های بی بدیلی برای جذب گردشگر دارد و در مرحله نخست آن، ۲۰۰ تابلو زیبا، حاوی تمبرهای کشورمان از دهه ۱۳۴۰ به این سو به نمایش گذاشته شده است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما