به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، پرویز شهابی، ارتقای افتخارآمیز جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در شاخص داروسازی در سطح خاورمیانه را اتفاقی بسیار مهم و تعیین کننده دانست و اظهار کرد: این رتبه بندی از سوی نظام ارزیابی و رتبه‌بندی بین‌المللی سایماگو(SIR)، یکی از نظام های معتبر و دارای قدمت در زمینه پزوهش های پزشکی به انجام رسیده است که سالانه عملکرد پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی جهان را بر اساس سه دسته شاخص‌های پژوهشی، نوآوری و اجتماعی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌ کند.

وی افزود: بر اساس نتایج سال ۲۰۲۲ این نظام رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز موفق به حضور در میان دانشگاه های برتر خاورمیانه و جهان شده است که طبق شاخص های تخصصی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز در شاخص داروسازی فارماکولوژی، سم شناسی و فارماسیوتیکس موفق به کسب جایگاه ۵۶ ام جهان در بین دانشگاه های مختلف شده است.

شهابی ادامه داد: این در حالی است که رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال گذشته در زمینه فارماکولوژی، توکسیکولوژی و فارمارسیوتیکس رتبه دو کشوری بود و بین کل دانشگاه های جهان نیز از رتبه ۷۶ به رتبه ۵۶ ام ارتقا یافته است.

به گفته وی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رتبه بندی موسسه SCIMAGO در زمینه پژوهش های پزشکی نیز موفق به کسب رتبه ۶ در بین دانشگاه‌های ایران شده است که این رتبه نشان دهنده ارتقای ۱۰۶ رتبه ای در بین کل دانشگاه های جهان است که از رتبه ۵۸۵ به رتبه ۴۷۹ ارتقا یافته است.

شهابی با اشاره به اینکه رتبه بندی های فوق بدون اطلاع دانشگاه ها صورت می گیرد، تعداد پروژه های تحقیقاتی و مقالات علمی، استناد مقالات علمی، چاپ در مجلات بین المللی، آموزش، تعداد دانشجویان خارجی، تعداد استاد به دانشجو، نوبت دهی های اینترنتی و تعداد اعضای هیات علمی و نیز تعداد شرکت های دانش بنیان از جمله معیارهای مهم در ارزیابی های فوق بیان کرد.

وی از فعالیت تعداد ۳۰ مرکز تحقیقاتی و ۳۲ شرکت دانش بنیان در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و اضافه کرد: در کل دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعداد ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی فعالیت می کند که بر اساس ارزیابی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز از مجموع ۱۰ حیطه ارزیابی شده در سه حیطه شامل کاربرد دارویی، آنالیز دارویی و ایمولوژی دارویی رتبه اول شده است.

شهابی ادامه داد: در سایر حوزه ها و حیطه های ارزیابی شده وزارتخانه نیز دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه های بین دوم تا پنجم را به دست آورده است که چنین جایگاهی برای آذربایجان شرقی بسیار حائز اهمیت بوده و  موجب تغییر نگرش ها به فعالیت های علمی و تحقیقاتی دارویی در این مجموعه شده است.

وی رشد مراکز تحقیقاتی معاونت تحقیقات و فناوری طی سال های اخیر را بسیار خوب دانست و با بیان اینکه هم اکنون محققان و دانشمندان بنام و حائز رتبه های علمی بالای جهانی در این مجموعه فعالیت می کنند، گفت: به دلیل همین جایگاه و توانمندی های علمی دانشمندان دارویی، هم اکنون تبریز به قطب دارویی ایران تبدیل شده است و طبق اعلام و ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تمامی مشکلات دارویی کشور به تبریز ارجاع داده می شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشک تبریز هدف گذاری این معاونت در حوزه پژوهش های داروئی را قرارگرفتن در رتبه های اول تا پنجم جهان در ۵ سال آینده اعلام کرد.

منبع: نصرنیوز