به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، رئیس دانشگاه تبریز در این دیدار گفت: تعدادی از اساتید دانشگاه تبریز فارغ التحصیل دانشگاه های استرالیا هستند و با توجه به برون دادهای پژوهشی و علمی موفق این اساتید، امیدواریم همکاری های علمی بین دانشگاه تبریز و دانشگاه های استرالیا در زمینه تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های مشترک آموزشی، پژوهشی، و اجرای برنامه فرصت های مطالعاتی افزایش یابد.

صفر نصراله زاده با اشاره به جایگاه دانشگاه تبریز در رتبه بندی ملی و بین المللی و تعدد و تنوع رشته های تحصیلی در این دانشگاه افزود: این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه جامع کشور در بیشتر رشته های تحصیلی دارای اساتید صاحبنظر و دانشجویان مستعد به همراه آزمایشگاه های مجهز است و در زمینه تجاری سازی یافته های پژوهشی و تبدیل علم به فناوری در راستای حل مسائل جامعه اقدامات ارزنده ای انجام داده است.

وی ادامه داد: در صورت فراهم شدن تسهیلات مناسب از طرف دولت استرالیا برای تبادلات علمی بین دانشگاه تبریز و دانشگاه‌های کشور استرالیا زمینه پیشرفت و بهره‌مندی متقابل طرفین از ظرفیت ها فراهم خواهد شد.

در این دیدار لیندال ساکس سفیر استرالیا در ایران هم پیشرفت های علمی و فناورانه در دانشگاه های ایران را قابل تحسین دانست و گفت: تنوع رشته های دانشگاهی، ارتباط دانشگاه با جامعه و اهتمام برای حل مسائل آن، تعداد بالای اشتغال به تحصیل دختران در دانشگاه ها و توجه آنها به همه رشته های دانشگاهی از نکات قابل توجه در دانشگاه های ایران است.
وی افزود: در حال ایجاد شبکه ارتباطی برای فارغ التحصیلان ایرانی از دانشگاه های استرالیا هستیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت سفرای آموزشی، تبادلات و تعاملات علمی و فرهنگی بین دو کشور را افزایش دهیم.

همچنین تعدادی از اساتید دانشگاه تبریز که دانش آموخته دانشگاه های استرالیا یا دارای ارتباطات فعال علمی با دانشگاه های آن کشور هستند با خانم لیندال ساکس دیدار و در مورد مزایا، مشکلات و راهکارهای بهبود تبادلات علمی بین دانشگاه های استرالیا با دانشگاه تبریز از قبیل نحوه برگزاری همایش و دوره آموزشی مشترک، تبادل دانشجو و استاد، فرصت مطالعاتی و دوره های پست دکتری نکاتی رابیان کرده و خواستار تسهیل فرآیندها برای گسترش تبادلات علمی شدند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما