فرماندار شهرستان اهر گفت: خسارت سرمازدگی و سیل به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر در مرحله طرح در جلسه هیئت دولت است.به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، زاهد محمودی ظهر امروز در آیین افتتاح پروژه های جهاد کشاورزی شهرستان اهر گفت: خسارت سرمازدگی و سیل به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر در مرحله طرح در جلسه هیأت دولت است که در صورت تصویب، به کشاورزان و باغداران با پرداخت تسهیلات کم بهره قرض الحسنه بخشی از خسارت ها جبران می شود.

وی با اشاره به اینکه همچنان پیگیر پرداخت خسارت باغداران و کشاورزان خسارت دیده از سرمازدگی و سیل در اهر هستیم، اظهار داشت: بر اساس ارزیابی تیم های مشترک، سرمازدگی و سیل به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

فرماندار اهر افزود: در جریان سفر رئیس جمهور و هیأت دولت به استان آذربایجان شرقی وضعیت باغداران و کشاورزان اهری را از بابت خسارت سرمازدگی و سیل به استاندار آذربایجان شرقی و رئیس جمهور اطلاع دادیم و مراتب وضعیت منطقه را نیز از طریق معاون پارلمانی رئیس جمهور به هیأت دولت رساندیم.

محمودی خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است حداقل بخشی از خسارت ها به باغداران و کشاورزان شهرستان اهر جبران شود که طی آن تمامی اقدامات لازم را برای جبران خسارات انجام داده ایم.

وی با ذکر اینکه در سال جاری توانستیم در پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر در بین شهرستان های آذربایجان شرقی رتبه نخست را کسب کنیم، بیان داشت: در صورتی که کارآفرینان، کشاورزان و سرمایه گذاران از این تسهیلات استقبال نمی کردند طبیعی بود که عملکرد شهرستان اهر کمتر از سایر شهرستان ها می‌شد ولی به نوعی این موفقیت حاصل همکاری مردم است.

فرماندار شهرستان اهر بابیان اینکه بخش کشاورزی به نوعی نبض اقتصاد کشور است، تصریح کرد: بخش کشاورزی و فعالین این حوزه با توجه به عریض و طویل بودن این بخش نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند و ما نیز به عنوان مسئولان شهرستانی وظیفه داریم از کشاورزان، دامداران و سایر بخش ها حمایت کنیم.

محمودی در ادامه بر لزوم توجه کشاورزان در مدیریت منابع آب بخش کشاورزی در راستای مقابله با بحران کم‌آبی تأکید کرد و گفت: شهرستان اهر از نظر منابع آبی جزو شهرستان‌های بحرانی به‌حساب می‌آید به‌طوری که امسال برای بخش کشاورزی شهرستان نسبت به سال گذشته تنها یک‌سوم آب مورد نیاز قابل تأمین است لذا باید در جهت مصرف بهینه و صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی نهایت دقت را داشته باشیم.

وی تأکید کرد: علی رغم افزایش بارندگی ها در شهرستان اهر و کاهش منابع آبی در سد ستارخان، بایستی تلاش کنیم تا حداقل درختان خشک نشوند

فرماندار شهرستان اهر در پایان گفت: میزان آبی که می توان از سد ستارخان به بخش کشاورزی اهر اختصاص داد با بحران روبرو است ولی تلاش ما ما مدیریت منابع آبی و جلوگیری از تبعات بحران کم آبی و خشک سالی است.