به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، همزمان با سومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیات اجرایی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در منطقه آزاد ارس آغاز شد.

این نیروگاه با سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون یورویی بخش خصوصی ساخته می شود و بخشی از منابع مالی آن از طریق صندوق توسعه ملی تأمین خواهد شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، در کلاس F ساخته می شود که می تواند نسبت به نیروگاه های موجود با همان میزان مصرف سوخت، برق بیشتری تولید می کند.

نیروگاه ارس شامل یک واحد گاز، یک واحد بخار، بویلر بازیاب با آتش اضافی، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و پست ۴۰۰ کیلوولت است.

مدت زمان لازم برای ساخت و بهره برداری از این نیروگاه، ۴۰ ماه پیش بینی شده است و با ورود آن به مدار سراسری، برق مورد نیاز صنایع سنگین مستقر در منطقه آزاد ارس به طور کامل تأمین خواهد شد.

در طول ساخت این نیروگاه ۳۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و پیش‌بینی می‌شود که بعد از بهره برداری نیز ۳۵۰ نفردر آن مشغول به کار شوند.

در مراسم آغاز عملیات اجرایی این نیروگاه، استاندار آذربایجان شرقی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی نیز حضور داشتند.