به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مهدی نعمتی صبح امروز دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان ورزقان با اشاره به آغاز مردمی‌سازی اقتصاد و اصلاح هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت سیزدهم اظهار کرد: علاوه بر الزام قانونی عقل و منطق می‌طلبید تا هدفمندی یارانه‌ها در سطح کشور اصلاح شود و جراحی اقتصادی نه تنها نیاز بود؛ بلکه ضرورت نیز داشت، این در حالی است که مجلس سال‌های گذشته اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرده بود ولی شاهد عملی شدن آن نبودیم.

فرماندار ورزقان افزود: دولت مردمی سیزدهم با استناد به مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام به انجام اصلاحات در قانون هدفمندی یارانه‌ها نمود، از طرفی تخصیص ارز ترجیحی برای عده‌ای رانت ایجاد کرده بود به‌طوری‌که با حقوق مردم کالا وارد می‌شد ولی اکنون دولت مصمم است که یارانه را به صورت مستقیم به مصرف کننده نهایی پرداخت نماید تا خودشان نحوه هزینه کرد آن را مدیریت نمایند.

وی بابیان این‌که دولت سیزدهم بر شعار مبارزه با فساد، رانت و رعایت عدالت مصمم است، عنوان داشت: سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در اختیار دولت بود، ولی دولت دوازدهم پیش از تحویل دولت به آیت‌الله رئیسی، تمامی منابع ارزی را هزینه کرده بود و دولت سیزدهم از منابع ارزی محروم ماند.

نعمتی، جراحی اقتصادی را از اهداف دولت سیزدهم برای مبارزه با رانت‌خواری و کاهش فقر عنوان کرد و گفت: جنگ اوکراین در تأمین نهاده‌های دامی و گندم بی‌تأثیر نبود، در حال حاضر نیز جنگ اوکراین در تأمین غلات جهان تأثیر دارد و از طرفی پرداخت یارانه آرد که باعث شده تا هر کیسه آرد به قیمت ۴۰ هزار تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار گیرد و همین آرد در بازار آزاد داخل به نرخ ۳۵۰ هزار تومان و ۶۰۰ هزار تومان به صورت قاچاق توسط دلالان در خارج از کشور خرید و فروش شود.

فرماندار ورزقان با ذکر این‌که عده‌ای فرصت‌طلب که با اصلاحات هدفمندی یارانه‌ها و جراحی اقتصادی منافع‌شان به خطر افتاده به دنبال فضاسازی و تحریک مردم برای زیرسؤال بردن اقدامات دولت هستند، گفت: دستگاه‌های نظارتی نسبت به گذشته باید بر بازار و نحوه توزیع کالاهای اساسی به‌طور مستمر نظارت داشته باشند و گلوگاه‌های فساد و رانت را مسدود کنند.

وی با انتقاد از عدم احداث ورودی و خروجی‌های راه ارتباطی روستاهای منتهی به بزرگراه ورزقان- خواجه تصریح کرد: علی‌رغم تخصیص اعتبار بیش از ۵۰ میلیارد تومانی، که از اسفندماه سال گذشته برای احداث و ساماندهی ورودی و خروجی‌های روستاهای منتهی به بزرگراه ورزقان- خواجه؛ هنوز اجرایی نشده است، در این خصوص از اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی گلایه داریم. گسست بین مدیر اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با مدیران میانی باعث شده تا پروژه‌های راه‌سازی ورزقان با روند لاک‌پشتی پیش برود امیدواریم با تغییر جدید مدیریت شاهد روند رو به جلو در پروژه‌های شهرستان باشیم.

نعمتی با قدردانی از همکاری نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی و مدیر مجتمع مس سونگون در تأمین اعتبار کمپ ورزشی ورزقان گفت: امیدواریم به‌زودی شاهد کلنگ‌زنی پروژه کمپ ورزشی شهرستان ورزقان باشیم.

منبع: مهر