به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، مرتضی علیخانی در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهری و شهرداری اهر من اعلام اینکه در طول ۹ ماه سال جاری، ۹ میلیارد تومان کمک مالی دولتی به شهرداری اهر پرداخت شده است، گفت: باید همکاری هایمان به‌گونه ای باشد تا اعتباراتی که به شهرداری اهر از سوی دولت تخصیص می یابد، حتماً در خود پروژه هزینه شود.

وی با اعلام اینکه اگر جمعیت شهر اهر زیر یکصد هزار نفر بود، کمک های دولت بیشتر از پرداختی های فعلی بود، گفت: اگر ما در بحث اعتبارات به کمک های دولتی متکی باشیم، در فعالیت هایی که انجام خواهیم داد موفق نمی شویم.

مدیرکل امور شهری و روستایی استانداری در ادامه گفت: عدم هزینه اعتبارات دولتی در پروژه هایی که اعتبار به آن ها تخصیص یافته، موجب بی اعتمادی مسئولان در پرداخت اعتبارات به شهرداری ها می شود.

علیخانی با اشاره به اینکه دستورالعمل پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به شهرداری ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: پروژه هایی دارای توجیه فنی و اقتصادی هستند که علاوه بر اینکه محل درآمد برای شهرداری ها باشد، بایستی در شهرها نیز زمینه توسعه و اشتغال را فراهم کند و در صورتی که این پروژه ها و طرح ها در استان به تصویب برسد، پرداخت تسهیلات در کمترین زمان صورت می گیرد.

وی راه اندازی کمیته درآمد و سرمایه گذاری در شهرداری اهر را ضروری دانست و ابراز داشت: در شهری که سرمایه گذاری خوبی صورت گرفته باشد و درآمد شهرداری تأمین شود، دیگر نیازی به کمک مالی دولت نخواهیم داشت.

مدیرکل امور شهری و روستایی استانداری آذربایجان شرقی با انتقاد از این که املاک و دارایی های شهرداری اهر تا به امروز مشخص نشده است، گفت: حال که بدهی شهرداری اهر به خارج از مجموعه ۲۵ میلیارد تومان شده است، باید بعد از اینکه املاک و دارایی شهرداری احصاء شد، برای پرداخت بدهی برنامه ریزی صورت بگیرد.

مرتضی علیخانی با بیان اینکه پارک ولایت اهر ظرفیت اجرای طرح ها و پروژه های مختلف را دارد و بهترین مکان برای ایجاد مرکز رفاهی و تفریحی است، افزود: بدر پارک ۱۷ هکتاری ولایت فعالیت های زیادی می توان انجام داد که برای آن اعتبار تزریق کرده ایم و در سال ۹۷ نیز برای تکمیل پارک ولایت اعتبار اختصاص می دهیم.

وی به زیباسازی شهر نیز تاکید کرد و یادآور شد: شهرداری اهر می تواند در ساخت و ساز هایی که صورت می گیرد با اعمال تخفیف های ویژه ۱۵ درصدی، مالکان را به نورپردازی و زیباسازی ساختمان ها تشویق کند.

مدیرکل امور شهری و روستایی استانداری آذربایجان شرقی در پایان وضعیت تابلوهای راهنمای گردشگر و راهنمایی و رانندگی را نامناسب خواند و افزود: بایستی در عوارض عمومی برای تابلوها مبالغی تعریف شود در عین حال معیاری تعریف شود که تابلوهایی با اندازه مشخص معاف هستند و سپس از تابلوهایی که فضای شهر را اشغال کرده اند، عوارض اخذ شود.