به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، اروجعلی علیزاده روز شنبه در گفت و گویی اظهار کرد: درحال حاضر تمامی راه‌های شریانی و اصلی آذربایجان شرقی باز بوده و تردد در آنها جریان دارد و تنها ۱۲۵ راه روستایی مسدود در مناطق سخت عبور شهرستان‌های تبریز، اهر، کلیبر، بستان آباد، چاراویماق، ورزقان، هریس و هشترود باقی مانده که تلاش می شود در سریع ترین زمان این راه‌ها نیز بازگشایی شود.

وی گفت: در عملیات راهداری زمستانی در بارش‌های روزهای اخیر در محورهای استان یک هزار و  ۸۶۵تن مخلوط شن و نمک مورداستفاده قرار گرفته است.

علیزاده با بیان اینکه بیشترین میزان برف روبی در این بازه زمانی در آزادراه تبریز- زنجان، اهر، کلیبر، مرند، تبریز و بستان آباد بوده است، خاطرنشان کرد: در این ایام نیروهای راهداری اقدام به امدادرسانی به ۱۲۹ دستگاه خودرو گرفتار دربرف وکولاک کرده است.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای آذربایجان شرقی تعداد ماشین آلات سبک و سنگین درگیر در عملیات راهداری زمستانی را ۳۷۶دستگاه اعلام کرد و گفت: این دستگاه‌ها شامل بلدوزر، لودر، گریدر، کامیون، برف خور، نمک پاش، تراکتور و سایر دستگاه‌های سبک و سنگین است که برای طرح راهداری زمستانی تجهیز شده اند.

علیزاده راه های تحت پوشش برف روبی استان را بیش از ۱۴ هزار کیلومتر برشمرد و گفت: هم استانی های عزیز می توانند جهت اطلاع از وضعیت راه‌ها وشرایط آب و هوایی از طریق تلفن گویای ۱۴۱ که به صورت ۲۴ساعته پاسخگوست، اقدام کنند.

آذربایجان شرقی دارای ۱۴۲ دهستان و ۲ هزار و ۷۰۶ روستا بوده و حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۴۴۲ نفر در این روستاها سکونت دارند.

این استان دارای ۲۳۵ کیلومتر آزاد راه، ۴۵۳ کیلومتر بزرگراه، ۹۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۷۵ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۴۴۱ کیلومتر راه روستایی است.

منبع: ایرنا