به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، رضا شریفی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در مجتمع مس سونگون تولید می شود و حدود ۸۰ درصد آن نیز به کشور‌های همسایه صادر می شود، گفت: بیش از ۹۰ درصد فعالیت های صنایع مس استان متمرکز در معدن سونگون بوده و توانسته تولید بیش از ۲۸ درصد مس کشور را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به اینکه انتقال حساب ها و تجهیزات مس سونگون به استان برای تقویت بنیه اقتصادی بسیار موثر است، گفت: هم اکنون حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بانک های استان به نام مس وجود دارد که بانک ها می‌ توانند به شرکت‌ ها و مجموعه‌ ها تسهیلات ارایه دهند یا از این مبالغ برای تقویت بانک‌ ها نیز استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت مس آذربایجان با اشاره به نقش مس سونگون در توسعه استان، افزود: مس سونگون می ‎‌تواند محور توسعه استان باشد؛ چرا که مس، صنایع دیگر را می‌ ‎تواند تقویت کرده و با ایجاد اشتعال قابل توجه و ارایه تسهیلات از صنایع پایین دستی خود حمایت کند.

شریفی در ادامه گفت: اکثر فعالیت های مس سونگون شاید برای زمان کوتاه ملموس نباشد ولی برای مثال جاده خواجه تا ورزقان و یا ورزقان تا سونگون با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم از منابع مس سونگون احداث شده است.

وی همچنین با بیان اینکه شهرستان ورزقان علی رغم داشتن ظرفیت‌ های معدنی مثل معدن مس سونگون جزو مناطق محروم به شمار می‌ رود، افزود: محرومیت مناطق ورزقان و خاروانا یک روزه به وجود نیامده که یک روزه هم از بین برود و باید آرام و پیوسته این تغییر انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اشتغال اهالی ورزقان در مس سونگون، گفت: هم اکنون در مس سونگون، حدود چهار هزار نفر مشغول به کار هستند که ۶۰ درصد آن ها از اهالی ورزقان هستند.