به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، ظهر دیروز (۱۴ آذر ۱۳۹۶)، نشست تخصصی معرفی کتاب «اهر شهر هالا» ویژه هالاکاران اهری با حضور جعفر خضوعی، نویسنده این کتاب، سلطانی راد، مسئول توسعه هالای بانوان استان آذربایجان شرقی، خانم حاتم زاده، مسئول کتابخانه های عمومی شهرستان اهر و علاقه مندان به ورزش رزمی هالا در سالن اجتماعات کتابخانه شیخ شهاب الدین اهری برگزار شد.

جعفر خضوعی، نویسنده کتاب “اهر شهر هالا” در این نشست تخصصی، هدف از تالیف این کتاب را تبیین زمینه های فرهنگی و تاریخی ابداع هنر رزمی هالا در شهر اهر عنوان کرد و افزود: هنر رزمی هالا برخاسته از تاریخ فرهنگ و مدنیت ارسباران و تجلی سلحشوری و شجاعت و رزم آوری و دلیری مردم این خطه است.

وی گفت: هنر رزمی هالا توسط استاد اسماعیل ملک جهانی با تکیه بر هویت ایرانی و بر پایه معرفت اسلامی ابداع شده و میراث ملی به حساب می آید.

مولف کتاب «اهر شهر هالا» ادامه داد: هالا هدیه شهر فرهنگ ساز اهر به ایران و به جهان اسلام و بشریت است و باید ضمن ثبت آن به عنوان میراث ملی در گسترش جهانی آن بکوشیم.

جعفر خضوعی در پایان با اشاره به رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز گفت: اگرچه خاستگاه هالا شهر اهر است اما تبریز نیز شهری است که استاد ملک جهانی را از سن جوانی در آغوش گرفت و هالا در این شهر رشد یافت و اکنون تبریز ۲۰۱۸ فرصتی است که هالا در پایتخت گردشگری جهان اسلام به طور شایسته معرفی شود.