به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، فرشاد به آفرین در خصوص کسب نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی توسط هنرمندان استان اظهار کرد: هنرمندان صاحب نام آذربایجان شرقی در ۱۳ رشته از جمله  معرق چوب، ساخت سازهای سنتی، تولیدات  دست دوز چرمی، بافته های داری، باتیک و چاپ کلاقه ای، البسه سنتی، سفال و سرامیک، نقاشی روی سفال، مینای خانه بندی، ملیله و ساخت زیور آلات، کفش چرمی و حکاکی روی فلز نقره و مس، موفق به کسب ۲۵ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شدند.

وی افزود: برنامه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی هر دو سال یک بار برگزار می شود که در این دوره ۳۵ آثار از هنرمندان آذربایجان شرقی پس از ارزیابی داوران بومی در مرحله استانی به مرحله کشوری ارسال شدند و از این میان ۲۵ اثر حائز دریافت نشان ملی مرغوبیت شد که معمولاً آثاری که نشان ملی به دست می آورند، جزو کاندیداهای نشان جهانی یونسکو قرار می گیرند.

معاون صنایع‌ دستی استان در پایان گفت: داوران این دبیرخانه آثار هنرمندان را از لحاظ مرغوبیت، اصالت، نوآوری در طرح و اجرا، قابلیت حضور در بازارهای ملی و بین المللی، سازگاری با محیط زیست و قوانین جاری کشور مورد بررسی و داوری قرار داده اند و دارا بودن این شرایط دال بر منحصر بفرد بودن این آثار ارزشمند دارد.

گفتنی است چهارمین دوره نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در سال ۹۶ برگزار و آثار برگزیده هنرمندان ایرانی نشان ملی مرغوبیت خود را کسب نمودند.

همچنین از نکات قابل توجه این دوره، می‌توان به ارزیابی متمرکز آثار در سازمان مرکزی و بر اساس دسته بندی رشته های صنایع دستی اشاره نمود که تمام آثار راه یافته از سراسر کشور به مرحله نهایی، به صورت یکپارچه و بر اساس تقسیم بندی رشته های صنایع دستی توسط داوران ملی مورد ارزیابی قرار گرفتند.