به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، حبیب امین زاده، ذخایر نفلین سینیت سراب و مس ورزقان و اهر را مهمترین ذخایر استان برشمرد و گفت: در این زمینه مناقصه بین المللی مس، آغاز احداث فازهای ذوب و پالایش مس و تکمیل فاز سوم تغلیظ در دست پیگیری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، با بیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مس در آذربایجان شرقی در دست اجراست، خاطر نشان کرد: قرارداد نفلین سینیت ابلاغ شد و به دلیل تفاوت نرخ ارز در زمان تفاهم نامه تا قرارداد، در حال مذاکره هستیم تا به نرخ ارز روز تبدیل شده و قرارداد ابلاغ شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ معدن مس، ۸ معدن طلا، ۸ معدن آهن، ۳ معدن نفلین سینیت در استان، ازجمله مهمترین معادن استان هستند افزود: مزیت استان ما این است که از ۵۷ ماده معدنی شناخته شده در ایران، ۳۱ ماده در استان ما کشف شده است و نشان از ظرفیت عظیم معدنی آذربایجان شرقی است.

وی با اشاره به اینکه هیچ واحد معدنی نباید به دلیل محیط زیست تعطیل شود و هیچ واحد معدنی نباید به محیط زیست آسیب بزند، ابراز داشت: تلاش ما این است که در توسعه معادن، حتماً ملاحظات زیست محیطی لحاظ شود.

امین زاده با بیان اینکه ۷۳۵ معدن شناخته شده در استان داریم که ۴۰۰ معدن فعال است، خاطر نشان کرد: تلاش می‌کنیم زنجیره ارزش معدن را در استان در برخی معادن پرظرفیت، تکمیل کنیم و معدن به جای نفت را عملی کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۲۶۰۰ اشتغال مستقیم در صنایع معدنی استان ایجاد شده است، گفت: باید ظرفیت تولید و اشتغال و ایجاد ارزش افزوده معادن را در استان فعال‌تر کنیم و از خام فروشی در این حوزه جلوگیری کنیم.

منبع: تسنیم