به گزارش اهر خبر (اهر نیوز)، احمد حمزه‌زاده در جلسه مشترک اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، میراث فرهنگی و فرمانداری اهر، گفت: بقعه شیخ شهاب الدین اهری، از جمله بناهایی است که در اولویت اصلی ثبت جهانی قرار داده‌ایم، چراکه تمامی پارامترهای موردنظر یونسکو را دارد.

حمزه‌زاده با تاکید بر این‌که لازمه ثبت جهانی یک اثر، تصویب آن در شورای فنی ثبت جهانی در وزارت‌خانه میراث فرهنگی است، افزود: با توافقات و پیگیری‌ها، این اثر در شورای مربوطه مصوب شده است، اما برای تحقق ثبت جهانی این اثر، نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های دخیل و مردم اطراف هستیم.

وی با تاکید بر این‌که حریم اثر هم تعیین و تمام شده است، گفت: فاز بعدی اقدامات، پیاده کردن یک سری شرایط در داخل عرصه این اثر تاریخی است و یک سری ساخت و سازها که منطبق با شرایط یونسکو است، باید در این محل پیاده شود؛ با ادارات داخل محوطه نیز رایزنی شده تا جابه جا شوند و عرصه این اثر تاریخی کاملا آزاد شود.

وی با تاکید بر اهمیت و اثرات ثبت جهانی بقعه شیح شهاب الدین اهری بر شهرستان، بیان کرد: وقتی این مجموعه ثبت جهانی شده و اهر به عنوان شهری جهانی معرفی شود، گام‌های بزرگی در مسیر توسعه شهرستان برداشته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با تاکید بر این‌که اداره کل میراث فرهنگی استان در سه حوزه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورود می‌کند، اظهار کرد: برخی شهرستان‌های استان از ظرفیت‌های ملی و جهانی برخورداند که شهرستان اهر یکی از آن‌ها است.

وی با بیان این‌که در شهرستان اهر در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هدف گذاری کرده‌ایم، افزود: یکی از اهداف ما معرفی و آماده کردن شهرستان به عنوان شهر هدف گردشگری طبیعی و طبیعت گردی است که در این میان کشاورزی نیز جایگاه خاصی داشته و در این مسیر تلاش می‌کنیم و برخی مجوزها نیز صادر شده است.

حمزه‌زاده تشریح کرد: در این رابطه پروژه آبگرم واقع در مسیر اهر_مشکین‌شهر مورد توجه بوده و یک سرمایه گذار قوی نیز ورود کرده و این پروژه آبگرم به زودی افتتاح می‌شود؛ همچنین مجموعه فندقلو نیز به شرکت دهیاران منطقه واگذار شده و یک سری اقدامات زیرساختی نیز انجام شده و آماده سرمایه‌گذاری است.

وی با تاکید بر این‌که در سطح استان، شهر ملی صنایع دستی نداشتیم و امسال اهر به عنوان شهر ملی ورنی به ثبت رسیده است، گفت: اهر، ظرفیت لازم جهت تبدیل به شهر جهانی صنایع دستی در حوزه ورنی‌بافی را دارد.